حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری: اصلی‌ترین عنصر فرهنگ انتظار، فرهنگ جهاد و شهادت است

مدیر مؤسسه روایت سیره شهدا گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر دو پرچم شهدا و انتظار را بلند کنید جوان‌ها دور آن جمع خواهند شد و جالب اینجا است که اصلی‌ترین عنصر فرهنگ انتظار، فرهنگ جهاد و شهادت است.

مدیر مؤسسه روایت سیره شهدا گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر دو پرچم شهدا و انتظار را بلند کنید جوان‌ها دور آن جمع خواهند شد و جالب اینجا است که اصلی‌ترین عنصر فرهنگ انتظار، فرهنگ جهاد و شهادت است.

به گزارش خبرنگار شبکه ملی وارثون، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی ماندگاری، مدیر مؤسسه روایت سیره شهدا، در نشست هم‌اندیشی ظرفیت‌های فرهنگی، مردمی گلزار شهدای بهشت‌زهرا(س) که به همت شبکه فعالان جهاد و شهادت(وارثون) و با حضور فعالان عرصه جهاد و شهادت، پیش از ظهر امروز در گلزار معطر بهشت‌زهرا(س) تهران برگزار شد، گفت: اصلی‌ترین عنصر فرهنگ انتظار، فرهنگ جهاد و شهادت است.

وی در ادامه افزود: شاید در هیچ زمانی و هیچ مکانی و موقعیتی این‌قدر یک نظام سرمایه معنوی نداشته است، شهدا سرمایه معنوی ما هستند، ببینید یک کشور با یک مدال طلا و تیمی که در یک عرصه قهرمان می‌شود چه‌کار که نمی‌کند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری اظهار داشت: ما یک میدان ۸ ساله داشته‌ایم که ۱۸۰ هزار قهرمان دارد که نه مدال طلای المپیک یا فلان فدراسیون، مدال‌هایی از جنس طلای آسمانی گرفته‌اند، که باید خودمان و مردم را توجه به این سرمایه معنوی بدهیم.

وی ادامه داد: هیچ پیامبر و امامی این‌چنین سرمایه معنوی نداشته است، امام حسین(ع) با ۷۲ شهید بیش از هزار سال است که عالم را فتح کرده است، اگرچه کربلا نمونه نداشته‌اند و ندارند اما شهدای ما شهدایی در راستای شهدای کربلا بوده‌اند.

مدیر مؤسسه روایت سیره شهدا خاطرنشان کرد: هیچ نقطه‌ای از عالم پیدا نمی‌کنید که ۳۰ هزار شهید در یک مکان باشند که ۶ هزارتای آن از سادات و فرزندان رسول‌الله(ص) هستند، این یک سرمایه معنوی است و هیچ روزی از سکه نمی‌افتند زیرا مبلغ آنان خدا است و ده‌ها آیه در قرآن درباره آنان داریم.

وی ادامه داد: خداوند در سوره نساء آیه ۶۳ می‌فرماید«و کسانى که از خدا و پیامبر اطاعت کنند، با کسانى خواهند بود که خداوند آنان را از نعمت ولایت خویش برخوردار ساخته است. آنان پیامبران و راستى پیشگان و گواهان اعمال و شایستگان مقام ولایت الهی‌اند و نیکو رفیقانى خواهند بود».

حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری تصریح کرد: در این آیه خداوند شهدا را هم‌ردیف انبیاء و امامان قرار داده و برای آنان جایگاه ویژه‌ای در نظر گرفته است، و خداوند کسانی را که نگذاشتند درباره این سرمایه‌های معنوی کار شود، هدایت کند.

وی ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر دو پرچم شهدا و انتظار را بلند کنید جوان‌ها دور آن جمع خواهند شد و جالب اینجا است که اصلی‌ترین عنصر فرهنگ انتظار، فرهنگ جهاد و شهادت است.

مدیر مؤسسه روایت سیره شهدا بیان کرد: بدانید که گسترش فرهنگ جهاد و شهادت کار بسیار مهمی است، در دو جلسه‌ای‌ که به‌صورت رسمی و غیر رسمی محضر رهبر معظم انقلاب رسیدیم، فرمودند«شما بار بر زمین مانده را برداشته‌اید».

وی ادامه داد: شهدا پروژه قابل تکرار هستند، ما هم باید هنر داشته باشیم که سلول‌های بنیادین فرهنگ جهاد و شهادت را استخراج کنیم.

این راوی با سابقه دفاع مقدس، با اشاره به ضرورت توجه به زیارت با معرفت در راهیان نور تأکید کرد: خروجی راهیان نور نباید آمار یا چفیه و پلاک باشد، بلکه خروجی راهیان نور باید پایین آمدن آمار بی‌حجابی و فساد باشد.

وی با بیان ویژگی‌های تربیتی از نظر اسلام بیان کرد: دوره تربیت اسلامی یک دوره ۲۱ ساله است و ما باید با استفاده از آموزه‌های تربیتی اسلام فرهنگ جهاد و شهادت را گسترش دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری ابراز کرد: یکی از مشکلاتی که در بحث گسترش فرهنگ دفاع مقدس با آن روبه‌رو هستیم این است که تربیت نسل‌های بعد نداشته‌ایم، نباید کار را در سطح خودمان متوقف کنیم، بلکه باید کار را به دست نسل‌های بعدی بسپاریم و نقش عملیاتی خود را کم کنیم و نقش مشاوره‌ای بگیرم

وی در پایان با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ گلزار‌های شهدا در سراسر کشور و به ویژه گلزار شهدای بهشت‌زهرا(س)‌تهران گفت: سفره احسان را در گلزارهای شهدا بگسترانیم، سفره تکریم و احسان بهترین راه ارتباط‌گیری است، زیرا احسان مادی و احسان معنوی و فرهنگی سبب جذب مردم می‌شود.

گفتنی است، در بخشی از این نشست، فعالان فرهنگی عرصه جهاد و شهادت به بیان دیدگاه‌های خود درباره استفاده از ظرفیت‌های معنوی بهشت‌زهرا(س) پرداختند.