با اعطای جایزه عقیق سلیمانی؛ محمدمهدی ابوالحسنی؛ چهره مکتبی و جهادی سال شد

نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی با معرفی محمدمهدی ابوالحسنی مسئول ستاد ثبت اسناد معنوی دفاع مقدس به‌ عنوان چهره مکتبی و جهادی سال 1399 به کار خود پایان داد.
نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی با معرفی محمدمهدی ابوالحسنی مسئول ستاد ثبت اسناد معنوی دفاع مقدس به‌عنوان چهره مکتبی و جهادی سال ۱۳۹۹ به کار خود پایان داد.

به گزارش شبکه ملی وارثون، مراسم اختتامیه نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی عصر امروز در چهلمین سالگرد بزرگداشت هشت سال دفاع مقدس با حضور جمعی از فعالان حوزه جهاد و شهادت در سالن همایش‌های مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب (سرچشمه) برگزار شد.

حاج حسین یکتا رئیس جمعیت امام رضایی‌ها، سید احمد عبودتیان مدیرعامل بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، فرزندان شهیدان باهنر، صیادشیرازی، نواب صفوی و همسر شهید ضابط از جمله شخصیت‌های حاضر در این نشست بودند.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ماندگاری رئیس هیأت مؤسس شبکه ملی وارثون طی سخنانی عنوان کرد: ما شهدا را به عنوان یکی از شاخص‌های مکتب تبلیغ و معرفی می‌کنیم و این افراد فدای مکتب شدند تا مکتب باقی و زنده بماند؛ جمعی از باورها و ارزش‌ها این مکتب را شکل می‌دهد و ما باید باورها و بایدها را در قالب مکتب به مردم ارائه دهیم که اگر این باورها توسط مردم پذیرفته شود باید‌ها نیز در کشور رقم زده می‌شود.

همچنین، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار مطرح کرد: از روزی که حق و باطل به وجود آمده هرگز حق و امام حق به اندازه امروز قدرت نداشته است اما همچنان برخی از موضع قدرت پای میز مذاکره حضور نمی‌یابند.؛ در اسلام دو نوع مذاکره وجود دارد که یکی از آن‌ها حرام و دیگری واجب است، مذاکره واجب این است که با کفار صحبت کنیم و به آن‌ها بگوییم که راه‌شان اشتباه است اما اینکه به دشمن التماس کنیم که کوتاه بیاید مذاکره حرام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد شفیعیان دبیر جایزه مردمی عقیق سلیمانی با اشاره به اینکه دبیرخانه جایزه مردمی عقیق سلیمانی به مناسبت چهلمین سالگرد بزرگداشت دفاع مقدس و اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی آغاز به کار کرده است، اظهار کرد: هدف جایزه مردمی عقیق سلیمانی تجلیل از فعالیت‌های برتر مکتبی و جهادی است؛ مکتبی بودن بعد اندیشه‌ای و فکری یک فعالیت را مورد توجه قرار می‌دهد و جهادی بودن نیز بعد اجرایی و عملیاتی یک فعالیت را مورد نظر قرار می‌دهد، در این جایزه جدا از اینکه موضوع فعالیت چه چیزی باشد به صورت مشخص ابعاد اندیشه‌ای، فکری و عملیاتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و از فعالیت‌هایی که منطبق با ویژگی‌های مکتبی و جهادی باشند به عنوان برگزیده تقدیر به عمل می‌آید.

وی اضافه کرد: آیین‌نامه و همچنین شاخص‌های ارزیابی مکتبی بودن یک فعالیت بر مبنای تعریفی که از شهید مطهری در اختیار است تدوین شده است.

دبیر جایزه مردمی عقیق سلیمانی با بیان اینکه فعالیت‌ها منحصر به عرصه جهاد و شهادت نیست، عنوان کرد: دبیرخانه در حوزه فعالان مردمی جهاد و شهادت شکل گرفته اما دامنه فعالیت‌های این جایزه تمامی فعالیت‌هایی که به عنوان فعالیت انقلابی و مکتبی شناخته می‌شود را دربر می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سال‌های آینده از تمامی مجموعه‌های مرتبط با فعالیت‌های انقلابی در این جایزه نماینده خواهیم داشت تا بتوانیم تمامی مجموعه‌های کشور را مورد توجه قرار دهیم.

شفیعیان اضافه کرد: بالغ بر ۱۱۳ فعالیت به دبیرخانه معرفی شد و این فعالیت‌ها مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت که در نهایت ۱۰ فعالیت دارای شرایط نامزدی انتخاب و با انجام نظرسنجی‌ها با حضور ۳۰ صاحب نظر حوزوی و دانشگاهی پنج فعالیت شاخص برگزیده شد.

وی ادامه داد: فعالیتی که در نظرسنجی بالاترین امتیاز را کسب کرده به عنوان چهره سال مکتبی و جهادی معرفی می‌شود و تدابیری نیز اندیشیده شده که این فعالیت‌های برتر به عنوان الگو با استفاده از بستر رسانه معرفی شوند.

شفیعیان گفت: یکی از چالش‌هایی که با آن روبرو شدیم این بود که برای ارزیابی یک فعالیت با شاخص‌های مورد نظر نیازمند یک سری اطلاعات جامع از آن فعالیت بودیم اما درصد قابل توجهی از فعالیت‌های مهم از اطلاعات لازم برخودار نبودند و دبیرخانه به دنبال این است که بتواند اطلاعات جامع از این فعالیت‌ها جمع‌آوری کند تا بتواند به مرحله الگوسازی برسد.

وی با بیان اینکه حجم امیدوارکننده فعالیت‌های خوب و اثرگذار قابل اشاره است، مطرح کرد: این جایزه در حقیقت مردمی است و ما از مساعدت‌های مردمی برای جایزه عقیق سلیمانی بهره‌مند شدیم.

دبیر شبکه ملی وارثون ادامه داد: به سختی و دشواری برگزیدگان خود را به این جلسه دعوت کردیم چراکه افراد دارای ویژگی‌های مکتبی از دیده شدن و جایزه گرفتن پرهیز می‌کند اما ما با تاکید بر اهداف و اصرار آن‌ها را با خود همراه کردیم.

 

وی ضمن تقدیر از حضور خانواده‌های شهدا در این مراسم گفت: در بخش ویژه نخستین دوره جایزه عقیق سلمیانی علاوه بر پنج برگزیده که فعالیت شاخص مکتبی و جهادی دارند از دو خانواده شهید مکتبی و جهادی نیز تقدیر خواهیم کرد.

نرجس سلیمانی فرزند ارشد شهید سپهبد قاسم سلیمانی نیز با ارسال پیامی به جشنواره مردمی عقیق سلیمانی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان، بر لزوم تقویت فرهنگ جهاد و شهادت با مشارکت آحاد ملت تاکید کرد.

در این مراسم حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی مدیر مجموعه فرهنگی و قرآنی بیت‌الاحزان، محمد حاجی رحیمی مسئول کمیته خادمین شهدای راهیان نور، خسرو اسدپور مسئول یادواره شهدای روستای کیاسر از توابع شهرستان بهشهر استان مازندران، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالنبی موسوی‌فرد امام جمعه اهواز به‌عنوان نامزدهای جایزه عقیق سلیمانی مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین خانواده‌های شهید عبدالله ضابط و شهید سید مجتبی نواب صفوی در بخش ویژه جایزه مردمی عقیق سلیمانی به‌عنوان خانواده‌های شهدای مکتبی و جهادی مورد تقدیر قرار گرفتند.

محمدمهدی ابوالحسنی مسئول ستاد ثبت اسناد معنوی دفاع مقدس با دریافت جایزه عقیق سلیمانی به عنوان چهره متکبی و جهادی سال معرفی شد.

خاطرنشان می‌شود، این برنامه به صورت زنده از بستر شبکه‌های اجتماعی و همچنین به صورت غیرزنده از شبکه‌های پنج، سوم و قرآن منعکس شده است.

انتهای پیام/